След прибиране на реколтата от домати плодородието на почвата се изчерпва.
Факт е, че тази градинската култура "изразходва" всички полезни компоненти от почвата в продължение на няколко месеца. И едно добре известно лекарство ще помогне в случая. Необходимо е почвата да се поръси с брашно след прибиране на реколтата. Разбира се, не говорим за хранителния продукт. Не трябва да използвате пшенично, а доломитово брашно.
Подхранване на почвата след прибиране на реколтата от домати
Ако през есента градинарят поръси почвата с доломит, тя отново ще стане плодородна. Ефектът ще бъде същият като в случай на въвеждане на огромно количество „органична материя“. Но разликата е в това, че доломитното брашно е източник на калций, цинк, фосфор и други важни компоненти.
Процедурата трябва да се извърши както ако реколтата вече е събрана, така и в ситуация, при която плодовете все още остават на храстите: доломитът ще има положителен ефект върху състоянието на растението, предотвратявайки разболяване.
Семена от домати - как е правилно да се събират
Ако лятото не е било много горещо и плодовете не искат да се зачервят, можете да им помогнете с няколко техники за ускоряване на узряването преди падането на сланата:
- храстите могат да се поливат с розов разтвор на калиев перманганат (плодовете върху тях ще станат червени около седмица след процедурата);
- храстите също могат да бъдат обилно напръскани с йоден разтвор (30-40 капки на 10 литра вода);
- основите на храстите могат да бъдат плътно навити с медна жица (при такива растения плодовете ще започнат да стават червени 10 дни по-рано, отколкото при други);
- с помощта на спринцовка за еднократна употреба можете да инжектирате 0,5 ml водка или 0,25 ml алкохол във всеки плод (препоръчително е да направите 2 инжекции от противоположните страни).
Домат, който не е имал време да узрее на храста (кафяв и млечен на цвят), се отстранява внимателно. Откъснатите плодове се поставят на няколко слоя в кутии, като всеки слой се покрива с хартия. В същото време не забравяйте да поставите там няколко зрели червени домата: те ще ускорят узряването на съседните плодове.
Когато нощната температура падне до 10°C, останалата реколта се прибира. Зелените плодове използват за мариноване, а останалите се потапят във вода с температура 60°C за 1-2 минути, след което се изсушават, поставят се в кутии и се съхраняват на добре проветриво място с влажност 80- 85%. Желателно е температурата на въздуха да бъде в интервала 16-18°C. Тогава доматите ще узреят след 2-3 седмици. При по-ниска температура (около 10°C) плодовете ще узреят за около 1,5 месеца. Не забравяйте периодично да проверявате съдържанието на кутиите, за да вземете узрелите плодове и да изхвърлите гнилите.
Още: След като приберете доматите, засадете това на тяхно място